lupa

Štukování

Štukování

Logo - obrázek

Štukování

Bydlíte v panelovém domě a v místnosti se vám loupe štuk. Je to naprosto normální. Trpý tím téměř všechny panelové domy. Příčinou je špatná přilnavost štuku na panel a na siporexové příčky.

Snažte se starý štuk celý odstranit. Místa, která se více loupou, půjdo odstranit velice dobře. Pak ale narazíte na místa, která už tak dobře odstranit napůjdou. Většinou zde byl štuk nanesen ve slabší vrstvě a řidší konzistence. Proto lépe drží.

Zapotřebí je ale štuk odstranit úplně. Proto štuk před škrábáním namáčejte vodou, jako při odstaňovíní malby (viz škrábání staré malby). Štuk škrábejte malířskou patentní škrabkou. Neškrábejte ho jako malbu, ale do štuku ze spodu zajíždějte zprutka a skuzte ho spíše odloupávat nebo osekávat. Tedy zprutka najíždějte na okraj štuku, jako kdyby jste do něj sekali kladivem. Když budete v koncích, tlučte na škrabku kladívkem.

Po oškrábání musíte panel a příČky odmastit mýdlovým roztokem, nebo umýt jarovou vodou a napustit penetrací. Tu rozřeďte z vodou v poměru 1:3. Pak ještě sádrou vyrovnejte jen větší nerovnosti, ty které by štuk nedokázal schovat.

Pak už se můžete pustit do zednických prací. Na panel by jste mohli rovnou nanášet štuk, ale na siporexové příčky se to nedoporučuje. Zvláště jsou-li mezi nimi velké spáry. Proto je lepší přez příčky natáhnout stavební lepidlo a zapustit do něj perlinkovou síť. Není to zas tak moc složité. Zakupte universální stavební lepidlo pro vnitřní použití a perlinku. To je role 1 metr široká a 25 metrů dlouhá síť stočená do role.

Rozdělejte si lepidlo tak, aby lylo spíše řidší, tedy aby se při natahování nedělaly žmolky.

Pak s ním natáhněte pouze zubatým ocelovým natahovákem 1 metr široký pás od podlahy ke stropu. Lepidlo musíte nanést stejnoměrně. Potom na povrch lepidla přiložíte přesně ustřižený pás perlinky a menším hladkým natahovákem jí zapustíte, tak aby síťka byla celá schovaná v lepidle. Musí jen slabě prosvítat. Budete-li mít na stěně málo lepidla a perlinku nebudete moci schovat, naneste nové lepidlo. Butete-li mít naopak lepidla přebytek, odstraňte ho. Pozor, ať hranou natahováku neprotrhnete síť. Musíte pracovat rychle, protože lepidlo může rychle tuhnout a perlinku by jste do zatuhlého lepidla vůbec nedostali. Po vyhlazení musí zůstat povrch naprosto rovný a hladký.

Před nalepením dalšího pásu očistěte okraj od zaschlého lepidla a naneste další 1 metr široký pás. Perlinku pak položte těsně vedle té předchozí. Nedávejte jí přez sebe, raději nechte uzounkou uličku. Síťku nikdy nedávejte přez roh, vždy si perlinku přesně nastřihněte. Můžete ji snadno řezat vysouvacím nožem na koberce.

Lepidlo nechte do druhého dne zaschnout. Nyní se můžete pustit do štukování. Použíjte Keraštuk. Velnmi dobře se sním pracuje. Musí být označen písmenem K, to znamená vnitřní. Seženete ho ve všech hobbymarketech v kýblích 7 a 15 kg a v sudech o 40 kg nebo ve stavebninách v 50 kg pytlích za výhodnější cenu. Tento materiál už je rozdělaný a tedy připraven k okamžitému použití. Vy ho musíte jen dobře promýchat. Po otevření výka bude na povrchu voda. Tou musíte štuk zředit.

Budete-li štukovat i strop, začněte jím. Nejprve nenším natahovákem začněte u okrajích stropu. Pak velkým ocelovým natahovákem natahujte plochu. Nanášejte jen slabou vrstvu. Na natahovák si naberte jen malé množství štuku, ať vám nepadá na zem. Na natahovák můžete klidně přitlačit. Snažte se štuk na strop vtlačovat a pak uhlazovat, ale né zase moc, aby se štuk netrhal. Nenatahujte silnou vrstvu. Jen slabounkou. Štuk nechte zavadnout a stejným způsobem natáhněte druhou vrstvu. Ta se vám bude nanášet mnohem lépe. Po natažení vám nesmí zůstat propadlá nebo vystouplá místa.

Když štuk začne místy světlat, je čas ho rozmýt. Použíjte pouze molitanový filc. Ten namočte ve vodě a točte s ním po stropě. Na měký štuk moc netlačte a na tvrdčí tlačte více. Filc namáčejte více na zaschlejší místa a poté s ním přecházejte na sušší místa. Pozor, ať štuk zase úplně nevymýjete. Je-li štuk moc měký, počkejte s ním a pracujte na sušším místě. Vytvoří li-se někde propadlina, naneste na ni nový štuk a po zavadnutí ho rozmýjte do okolní plochy.

Stejným způsobem udělejte stěny. Ty se dělají mnohem lépe. Nejlepší postup je natahovat štuk od země asi 1,5 metrů dlouhý pás a vyjet s ním co nejvíše a zbylý kousek udělat ze štaflí. Takto udělejte celou stěnu a znovu ji po zavadnutí stejným způsobem natáhněte a rozmýte jako strop.

Aby povrch byl dokonalý, mějte přenosnou svítilnu a přiložte ji ke stěně. Pohledem na dopadané světlo se vám odhalý chyby ve štuku.

Pozor na rohy, ty se dělají obtížně. Na ně se více soustřeďte. Při rozmývání štuku vám může pomoci hranatá molitanová houba nebo plochý štětec či zárohák.

Po zaschnutí štuk dokonale vyhlaďte ometením smetákem.

Image

Adresa:

Malování pokojů - návody


Telefon:  
E-mail:    
WWW:   /stukovani-31-23-1.html